Beh Cross Country Baba-Kamzík

Autor: Miroslav Daniš | 2.5.2017 o 10:30 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  483x

V nedeľu 30.4.2017 sa uskutočnil už 18. ročník beh Cross Country Baba-Kamzík s Mitickou. Je to už úctyhodné číslo na naše pomery a aj účasť sa z roka na rok zvyšuje.

Je dobré, že ľudia začínajú viac a viac športovať, že sa hýbu, že si uvedomili, že návrat k prírode má zmysel. Obdivuhodné je aj úsilie  organizátorov, predovšetkým Peťa Doláka, ktorý je športovým nadšencom a fanatikom, určite nielen tohto podujatia. Keďže ho poznám, viem, s akou vervou a nadšením ku všetkému v tejto oblasti pristupuje, ako si váži prírodu a životné prostredie.

Neviem to presne posúdiť, ale zdalo sa mi, že tento ročník prilákal nespočetné množstvo pretekárov a priateľov tejto aktivity. V cieli tohto behu, na Kamzíku bolo plno, nedalo sa pohnúť. Boli nadšení účastníci, boli bufety, bolo aj príjemné počasie, bola správna športová a spoločenská atmosféra, bolo všetko. Kamzík praskal vo švíkoch. To k vydarenému športovému podujatiu patrí.

Ale bolo aj niečo iné. A podľa mňa dosť závažné. Neskutočné množstvo aut nielen na samotnom Kamzíku, ale samozrejme aj ďaleko ešte pod ním a okolo neho. „Parkovalo sa“ kde sa dalo i nedalo. Zaplnená celá cesta, neprejazdné zápchy. Životné prostredie a naša matička príroda dostávala zase raz na frak. Na jednej strane sa ide športovať a užívať si to, čo nám príroda ponúka a umožňuje, na strane druhej pre osobné blaho na to zrazu kašleme a tieto princípy razom neberieme do úvahy. Hneď si cieľ, príjazdovú (odjazdovú) cestu, okolie zamoríme exhalátmi, životné prostredie nám zrazu nič nehovorí. Že stresujeme lesnú zver, to už ani nespomínam.  Organizátor spoločne s usporiadateľom takéhoto podujatia v súčinnosti s inými zložkami (mestská polícia, štátna polícia) by mal brať rozhodne na zreteľ aj tieto skutočnosti a urobiť opatrenia, aby k tomuto nedochádzalo, aby sa zámer športového podujatia nebil s ochranou prírody a životného prostredia. Mal by hľadať cesty, ako to uskutočniť – či už zabezpečením kyvadlovej hromadnej dopravy z Koliby na Kamzík pre účastníkov tohto podujatia, prípadne presmerovať cieľ na neďalekú Železnú studienku, kde už je dostupnosť MHD.

Nie je to tak dávno, čo som sa zamýšľal nad riešením dopravy na Kamzík (https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/451013/vyriesi-sa-doprava-na-kamziku-budovanim-dalsich-parkovisk.html), kde som navrhoval, aby sa aj do tejto lokality zrušila (obmedzila) možnosť vjazdu motorových vozidiel. Teraz som presvedčený, že je to ešte viac potrebné.

Som tiež vášnivý športovec, turista. Ale mám isté priority, princípy a zásady, z ktorých nemienim ustúpiť. Svoj hodnotový systém, v ktorom má nezastupiteľné miesto aj ochrana prírody a životného prostredia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?