Ďalšie parkoviská v lone bratislavskej prírody - pod Červeným mostom

Autor: Miroslav Daniš | 10.5.2017 o 11:48 | (upravené 23.5.2017 o 9:32) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  2852x

A už je to tu zas : - na Železnej studničke spravia 100 nových parkovacích miest : http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/zivotne-prostredie/video-pozrite-sa-kde-na-zeleznej-studnicke-spravia-100-novych-par

„Milujem“ slová „o nemožnosti  slúženia daného územia na žiadnu inú funkciu“... „žiadne výruby, žiadne stromy nemusia ísť preč, plocha je nevyužitá...“ a iné skutočné perly ducha. Ako keď drevorubač tvrdí, že funkciou lesa je len dodávanie drevnej hmoty, keď stavbár či „spriatelený“ developer presviedča, že využitá plocha je len tá zastavaná (a podľa možnosti čo najvyššie), keď takíto „environmentalisti“ bez mihnutia oka sa štylizujú do polohy ekologického a v záujme ochrany prírody ladeného riešenia, keďže sa „nevyrúbe žiadny strom...“

Ako žalostne málo o prírode vedia (alebo je to len súčasťou ich divadla), ako zavádzajú, fabulujú. Neviem, či táto plocha (pod mostom) je už súčasťou bratislavského Lesoparku, ale aj keď nie, tak určite je súčasťou tamojšieho lesa. A les, každý priemerne vzdelaný človek by to mal vedieť, nie sú len stromy. Les je zložitý ekosystém so svojimi pravidlami a zákonitosťami, so svojou rozmanitou biodiverzitou. Stavať to preto len do polohy, že „nepadne ani jeden strom“ (hoci tomu neverím), je krajne nezodpovedné a neseriózne. A k funkciám lesa (okrem tej Vašej drevnej hmoty) si môžete priradiť rozhodne aj funkcie športové, rekreačné, oddychové, relaxačné, vodoochranárske i estetické ..., nevraviac už o takej „banalite“, že lesy (myslené vo svojej komplexnosti) sú zelenými pľúcami našej planéty, o tejto zadymenej a zaexhalátovanej Bratislave, ani nehovoriac. To, že rovno pod mostom nerastie žiadny strom, ešte neznamená, že to nie je les, resp. že tam nie je zeleň, ktorej už aj tak máme v tejto našej „krásavici na Dunaji“ tak žalostne málo. Miesto toho, aby sme si ju chránili a ju zveľaďovali, tak ju ideme samozrejme zase radšej zrušiť a danú „nevyužitú“ plochu „zmysluplne využiť“. Nuž aká jednoduchá axióma – keď tam rastie „len“ zeleň, plocha je absolútne nevyužitá ( a to nielen pod týmto mostom, ale i v celom meste).

Milujem prírodu, som s ňou celoživotne spätý, je mojím domovom, som jej súčasťou. Preto aj jej ochrana v súčinnosti s ochranou životného prostredia je mojou preferenciou, mojím životným krédom. Preto ma vždy nesmierne trápia hocijaké necitlivé a egoistické prístupy k nej. Som rád, že ľudia si čoraz viac osvojujú princípy jej ochrany a zachovania týchto hodnôt aj pre ďalšie generácie. Že chodia s týmto vedomím športovať, či relaxovať do nej. Že si uvedomujú (bohužiaľ stále ani zďaleka nie všetci), že toto je jediná cesta trvalo udržateľného života.

A do tejto prírody (či priblíženia sa k nej) sa dá, rozhodne, milí páni starostovia, poslanci, primátori...chodiť aj ináč ako autami (dokonca sa dá aj žiť bez aut, ale to si určite už väčšina ani nedokáže predstaviť). Namiesto toho, aby sme hľadali alternatívy, alternatívne spôsoby dopravy, tak tu tvrdo preferujeme rozvoj tej individuálnej automobilovej. Samozrejme zase na úkor tej už aj tak ťažko skúšanej prírody. Bývam v okrajovej štvrti Bratislavy a chodím často aj na Červený most, či Železnú studienku, pre niekoho úplne nepochopiteľné, MHD. Nič nemožného, žiadny problém. Chce to len zmeniť myslenie a nesprávne návyky. A samozrejme priority (a u niektorých aj hodnoty).

Nie je to tak dávno, čo som na podobnú tému ohľadne rovnako vychytenej lokality – Kamzíku, opisoval rovnaké problémy a navrhoval riešenia :

https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/451013/vyriesi-sa-doprava-na-kamziku-budovanim-dalsich-parkovisk.html

či

https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/453922/beh-cross-country-baba-kamzik.html

V podstate sa tieto moje postrehy, poznatky a úvahy dajú aplikovať aj na nový objekt developerov – na plochu pod Červeným mostom.

Nuž žijeme v podivnej krajine. Kapitáni otvárajú poštu, družstevníci vraždia včely (http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/zivotne-prostredie/video-v-devinskej-novej-vsi-uhynuli-tisicky-vciel.html?page_id=346395), developeri a investori ničia lesy, prírodu...

Neviem, čo sa musí stať, aby občania v tejto Džamahírii precitli, prebudili sa ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?