Motorové vozidlá (nielen) v lesoparku

Autor: Miroslav Daniš | 22.5.2017 o 9:07 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  329x

Všetci, čo navštevujeme (či už pravidelne, alebo len občasne) bratislavský lesopark, ale i bohato prekračujeme jeho hranice a svoju činnosť smerujeme aj do podstatnejšie širšieho okolia a územia Malých Karpát,

sa so strojovou pravidelnosťou stretávame s „pánskym huncútstvom“ arogantných a neprispôsobivých „tiež návštevníkov“.

Dovolím si preto aj touto formou upozorniť na tento fakt a požiadať kompetentných o vyriešenie týchto s pravidelnou recidívou sa opakujúcich neduhov.  Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že cez pracovné dni (cez víkendy sa zdá, že ich je predsa len akosi menej, našťastie) v tomto teritóriu je už pomaly viac tých neprispôsobivých a arogantných, ako tých, ktorí idú do prírody športovať, relaxovať, na prechádzky či turistiku. Okrem tých každodenných nešťastných kamiónov plných nevinných drevených obrov, sú cesty (či už asfaltové, ale i tie lesné) zapĺňané osobnými autami, motorkami a v zimnom období aj snežnými skútrami. Medzi ich „obľúbené“ trasy rozhodne patria úseky z Rače na Biely či Červený kríž, vyťaženou je i cesta z Bieleho kríža na Košariská, či zo Svätého Jura alebo Limbachu na už spomínaný Biely kríž, výnimkou nie je ani cesta z Limbachu na Tri kamenné kopce. Takýchto výtečníkov je v našich lesoch čoraz viac a čoraz arogantnejších. Skútre a autá bez problémov zamieňajú aj za džípy, štvorkolky, endurá. A netýka sa to len tohto obdobia, je to jav celoročný. Nielenže narúšajú svojím chorobným správaním pohodu návštevníkov lesa (ale aj ich prirodzených obyvateľov – fauny), ale ich už ohrozujú svojou agresivitou a aroganciou na zdraví a čo je závažnejšie aj na živote. Preto je nutné urobiť tomuto rázne a jednoznačné STOP.

Niekto, kto si myslí, že môže všetko, sa pomaly už pravidelne ukája preháňaním na spomínaných vozidlách po dolinách i hrebeni Karpát. Okrem toho, že tam z hľadiska zákazu vjazdu motorových vozidiel, z hľadiska ochrany prírody a zákazu vstupu vozidiel do lesoparku, do CHKO a prírodnej rezervácie nemá čo robiť, čo kompetentné zložky – štátna polícia, mestská polícia, lesná stráž – sa zdá vôbec nezaujíma a nerieši to, tak svojím egoistickým vybíjaním chorobného adrenalínu obmedzuje a narúša pohodu tých, ktorí v lesoch hľadajú osvieženie, možnosť športu a relaxácie. I tých, ktorých je toto teritórium prirodzeným domovom.

Závažným je aj fakt, že množstvo vozidiel má udelenú povolenku Mestských lesov BA, prípadne povolenku Štátnych lesov SR. Ale je ich akosi veľa. Neviem na základe akého kľúča sa tieto povolenky vydávajú a za akým účelom, ale je ich podozrivo mnoho. Jednak by bolo treba kompetentnými orgánmi preskúmať, či je vydávanie takéhoto počtu povoleniek na vstup do lesov oprávnené a či je vôbec vo veľa prípadoch nutné a či vôbec tie povolenky, ktoré majú títo motoroví návštevníci lesov, sú pravé (tiež je podozrivo veľa tých, ktorí majú za sklom ceduľku „Lesná stráž“, ktorí akosi ale nestrážia, ak, tak len tie svoje záujmy...). Lebo vieme, že pri súčasnej vyspelej digitálnej technike nie je už žiaden problém niečo skopírovať, vyrobiť, sfalšovať. No a o tých, ktorí nemajú ani tie povolenky, škoda mlčať...

V zimnom období zase nie je nič výnimočné, že tento ich egoistický prístup je pretransformovaný do snehovej bežeckej stopy, ktorú títo neboráci bohapusto ničia a vlastne takto odoberajú týmto spôsobom stovkám fanúšikov tohto prekrásneho športu jej využitie.

Sme daňoví poplatníci, ktorí si pravidelne platia dane a odvody, preto dôrazne žiadame, aby sa v tomto duchu urobili opatrenia na našu bezpečnosť a aby zákony a vyhlášky platili pre všetkých.  

Aj keď je pravdepodobne dosť obtiažne týchto lumenov „naháňať“ po lese, je predsa aj iné riešenie. Niekde predsa musia títo neprispôsobiví jedinci do toho lesa „nastupovať“ a niekde z neho vychádzať. Tieto miesta sa dajú vytypovať a tu ich treba odchytávať.

Upozorňujem na tieto nešváry už hodne dlhú dobu, vyzývam na kontroly zo strany mestskej i štátnej polície či Mestských lesov BA, bohužiaľ k náprave zatiaľ neprichádza. Ale dúfam, že raz, a to čo najskôr, k tomu príde.

A ešte jedna poznámka. Bratislavský samosprávny kraj v zastúpení p. župana by som porosil o participovaní na udržiavaní bežeckej lyžiarskej stopy v zimných mesiacoch na hrebeni Malých Karpát napr. na trase Biely kríž – Pezinská Baba, príp. Zochova chata. Jeden snežný skúter na to uspôsobený by takúto stopu vedel urobiť a pravidelne udržiavať. Pre príklady netreba chodiť ďaleko – do Švajčiarska, Nemecka, Talianska či Rakúska. Stačí napr. do susedných Čiech. V Krkonošskom národnom parku (ale i inde) to ide denne a bez problémov. Tak prečo by to nemohlo ísť aj u nás.

Netreba za všetkým hľadať len zisky. Treba myslieť a pozerať sa na ľudí (zvieratá, ochranu prírody a životného prostredia) bez potreby na nich len zarábať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?