Horšie ako doping

Autor: Miroslav Daniš | 19.12.2017 o 12:58 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  373x

Horšie ako či to bol doping, alebo nie, či (ak to bol doping a ja si myslím, že v požití nadmernej výhody voči ostatným a z hľadiska porušenia/prekročenia nastavených pravidiel/ limitov áno) dopoval aktér vedome,

alebo sa avizovaným „testom“ preukáže, že je všetko s kostolným poriadkom a organizmus tohto aktéra sa (podozrivo) správa úplne odlišne ako organizmy všetkých ostatných, je to, že tu boli flagrantne porušené princípy súťaženia a čistoty športu, predovšetkým tými, ktorí z postu svojho postavenia a funkcií na túto čistotu dohliadajú a strážia ju (teda mali by). V tomto prípade UCI a WADA. Tento prešľap, ktoré tieto organizácie spravili, navrátili cyklistiku a princípy čistoty športu do Armstrongových „zlatých“ čias.

Nie sme tu na to, aby sne súdili, ale sme tu na to, aby sme sa dozvedeli pravdu a to aj vyžadujeme. Preto si treba neustále a dôsledne klásť nasledujúce otázky a vyžadovať na ne odpovede :

 • z akého dôvodu nebola zverejnená správa o pozitívnom náleze vo vzorke Ch. Frooma po inkriminovanej 18. etape na Vuelte 2017 (vzorka A) hneď po skončení testov z danej etapy

 • prečo nebolazverejnená správa, že Ch. Froom/SKY požiadal o vykonanie vzorky B

 • z akého dôvodu nebola zverejnená správa o výsledku testov vzorky B

 • mala vôbec v úmysle to UCI či WADA niekedy zverejniť a keď, tak kedy

 • ak sa to nezverejnilo, kryl to niekto a prečo

 • súvisí odmedializovanie tohto prípadu s voľbou nového šéfa UCI

 • prečo sa u iných športovcov takéto prehrešky zverejňujú hneď (už po pozitívnej vzorke A)

 • prečo to nezverejnil samotný Ch. Froom, resp. jeho tím SKY hneď, ako boli o výsledkoch testov informovaní

   

  Všetko nasvedčuje (podľa tohto priebehu), že zmyslom bolo jednoznačné zmietnutie tejto kauzy zo sveta, že nikdy nemala uzrieť svetlo sveta. V tomto svetle je, podľa môjho názoru, preto tento „prehrešok“ týchto orgánov ďaleko horším previnením, ako doping samotný. Pošliapaním princípov morálky, etiky a a regulí, nad ktorými (ne)držia ochrannú ruku,  spadli do bahna farizejstva, klamstva, nečestnosti a pretvárky. Darmo už budú tvrdiť (spolu s Ch. Fromoom a jeho domovskou stajňou SKY), že sú za čistotu športu a fair-play, keď to takto neospravedlniteľne sami porušili a zneužili svoje postavenie. Nedá mi povedať, že účelovo. Odhalili (aj v SKY) ich hrozivý dvojaký meter. Reči sa hovoria, chlieb sa je...

  Aká je to čestnosť a pokora športovca, či jeho chlebodarcu (v tomto prípade vychýrenej stajni „čistoty“ – SKY), aká je jeho morálka, etika, duch fair-play, keď ide bez akejkoľvek výčitky svedomia, bez akejkoľvek hanby a hany na ďalšie preteky, či na preberanie prestížnej ceny najlepšieho z najlepších a na pleciach mu leží tieň pozitívnych vzoriek A aj B. Ak si z tohto niekto ťažkú hlavu nerobí, tak pravdupovediac preto, že si je aj so svojím zamestnávateľom nadmieru istý, že táto „ich vec“ zostane navždy tabu. V kontexte tohto „sprisahania“ sa tlačí na jazyk otázka - nemohlo sa niečo také stať aj v minulosti, nie je tu recidíva ? A následne v tejto kontinuite nasleduje hneď ďalšia – dajú sa spätne znova preskúmať odobrané a uskladnené vzorky z minulých období, dá sa nahliadnuť do zdravotných záznamov tohto borca ? Alebo sa nedajbože zase zrazu podozrivo stratia, ako to bolo pri jeho súputníkovi Bradlym Wiginsovi ? Stíha ich totižto rovnaké podozrenie a to v rovnakej stajni. Že by náhoda ? Nemyslím. Takéto náhody totižto neexistujú.

  UCI/WADA sa ocitli na rovnakej vlne ako Ch. Froom/SKY. Ba ešte horšie, oni toto vlnobitie vyvolali, svojím krytím umožnili. Stratili kredit dôveryhodnosti a objektivity (a je celkom možné a pravdepodobné, že sa to netýka len Ch. Froma a SKY...). Verím, že to vyvolá tsunami, ktoré sa obráti voči nim a ktoré vyčistí tento Audiášov chliev.

  Na všetky tieto otázky (prípadne ďalšie, ktoré z tohto všetkého ešte vyplynú), by sa neodbytne mali pýtať nielen novinári, žurnalisti, ale i všetky renomované cycling servre. Nie preto, aby sa ukojila naša zvedavosť. Ale preto, aby sa nastolila slušnosť a spravodlivosť a aby sme vstúpili do očistca fair-play aj v tomto tak krásnom a náročnom druhu športu.

  Ináč sa budeme stále naďalej brodiť v hnoji bez optimizmu a zmysluplnej perspektívy, v súradniciach klamstiev a lží.

  Bude to stále o tom istom, o fauloch vrcholového športu, ktoré trápia asi každého slušného športovca a človeka.

  Písal som svojho času o tom tu :

  https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/453228/fauly-vrcholoveho-sportu.html

  Je mi z toho (a asi nielen mne) smutno...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Jeden chodí v noci len, druhý na svitaní

Tandem Pellegrini - Fico nešliape jedným smerom.


Už ste čítali?