Horšie ako doping

Autor: Miroslav Daniš | 19.12.2017 o 12:58 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  359x

Horšie ako či to bol doping, alebo nie, či (ak to bol doping a ja si myslím, že v požití nadmernej výhody voči ostatným a z hľadiska porušenia/prekročenia nastavených pravidiel/ limitov áno) dopoval aktér vedome,

alebo sa avizovaným „testom“ preukáže, že je všetko s kostolným poriadkom a organizmus tohto aktéra sa (podozrivo) správa úplne odlišne ako organizmy všetkých ostatných, je to, že tu boli flagrantne porušené princípy súťaženia a čistoty športu, predovšetkým tými, ktorí z postu svojho postavenia a funkcií na túto čistotu dohliadajú a strážia ju (teda mali by). V tomto prípade UCI a WADA. Tento prešľap, ktoré tieto organizácie spravili, navrátili cyklistiku a princípy čistoty športu do Armstrongových „zlatých“ čias.

Nie sme tu na to, aby sne súdili, ale sme tu na to, aby sme sa dozvedeli pravdu a to aj vyžadujeme. Preto si treba neustále a dôsledne klásť nasledujúce otázky a vyžadovať na ne odpovede :

 • z akého dôvodu nebola zverejnená správa o pozitívnom náleze vo vzorke Ch. Frooma po inkriminovanej 18. etape na Vuelte 2017 (vzorka A) hneď po skončení testov z danej etapy

 • prečo nebolazverejnená správa, že Ch. Froom/SKY požiadal o vykonanie vzorky B

 • z akého dôvodu nebola zverejnená správa o výsledku testov vzorky B

 • mala vôbec v úmysle to UCI či WADA niekedy zverejniť a keď, tak kedy

 • ak sa to nezverejnilo, kryl to niekto a prečo

 • súvisí odmedializovanie tohto prípadu s voľbou nového šéfa UCI

 • prečo sa u iných športovcov takéto prehrešky zverejňujú hneď (už po pozitívnej vzorke A)

 • prečo to nezverejnil samotný Ch. Froom, resp. jeho tím SKY hneď, ako boli o výsledkoch testov informovaní

   

  Všetko nasvedčuje (podľa tohto priebehu), že zmyslom bolo jednoznačné zmietnutie tejto kauzy zo sveta, že nikdy nemala uzrieť svetlo sveta. V tomto svetle je, podľa môjho názoru, preto tento „prehrešok“ týchto orgánov ďaleko horším previnením, ako doping samotný. Pošliapaním princípov morálky, etiky a a regulí, nad ktorými (ne)držia ochrannú ruku,  spadli do bahna farizejstva, klamstva, nečestnosti a pretvárky. Darmo už budú tvrdiť (spolu s Ch. Fromoom a jeho domovskou stajňou SKY), že sú za čistotu športu a fair-play, keď to takto neospravedlniteľne sami porušili a zneužili svoje postavenie. Nedá mi povedať, že účelovo. Odhalili (aj v SKY) ich hrozivý dvojaký meter. Reči sa hovoria, chlieb sa je...

  Aká je to čestnosť a pokora športovca, či jeho chlebodarcu (v tomto prípade vychýrenej stajni „čistoty“ – SKY), aká je jeho morálka, etika, duch fair-play, keď ide bez akejkoľvek výčitky svedomia, bez akejkoľvek hanby a hany na ďalšie preteky, či na preberanie prestížnej ceny najlepšieho z najlepších a na pleciach mu leží tieň pozitívnych vzoriek A aj B. Ak si z tohto niekto ťažkú hlavu nerobí, tak pravdupovediac preto, že si je aj so svojím zamestnávateľom nadmieru istý, že táto „ich vec“ zostane navždy tabu. V kontexte tohto „sprisahania“ sa tlačí na jazyk otázka - nemohlo sa niečo také stať aj v minulosti, nie je tu recidíva ? A následne v tejto kontinuite nasleduje hneď ďalšia – dajú sa spätne znova preskúmať odobrané a uskladnené vzorky z minulých období, dá sa nahliadnuť do zdravotných záznamov tohto borca ? Alebo sa nedajbože zase zrazu podozrivo stratia, ako to bolo pri jeho súputníkovi Bradlym Wiginsovi ? Stíha ich totižto rovnaké podozrenie a to v rovnakej stajni. Že by náhoda ? Nemyslím. Takéto náhody totižto neexistujú.

  UCI/WADA sa ocitli na rovnakej vlne ako Ch. Froom/SKY. Ba ešte horšie, oni toto vlnobitie vyvolali, svojím krytím umožnili. Stratili kredit dôveryhodnosti a objektivity (a je celkom možné a pravdepodobné, že sa to netýka len Ch. Froma a SKY...). Verím, že to vyvolá tsunami, ktoré sa obráti voči nim a ktoré vyčistí tento Audiášov chliev.

  Na všetky tieto otázky (prípadne ďalšie, ktoré z tohto všetkého ešte vyplynú), by sa neodbytne mali pýtať nielen novinári, žurnalisti, ale i všetky renomované cycling servre. Nie preto, aby sa ukojila naša zvedavosť. Ale preto, aby sa nastolila slušnosť a spravodlivosť a aby sme vstúpili do očistca fair-play aj v tomto tak krásnom a náročnom druhu športu.

  Ináč sa budeme stále naďalej brodiť v hnoji bez optimizmu a zmysluplnej perspektívy, v súradniciach klamstiev a lží.

  Bude to stále o tom istom, o fauloch vrcholového športu, ktoré trápia asi každého slušného športovca a človeka.

  Písal som svojho času o tom tu :

  https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/453228/fauly-vrcholoveho-sportu.html

  Je mi z toho (a asi nielen mne) smutno...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?